Beton Direk

Beton Direk

Beton direk genellikle havaalanları ve binalar gibi önemli yerlerin korunmasında kullanılan yapılardır. 

Uyguma şekli basit sistemler olsa da önemli yerlerin güvenliğini sağlamak için yeterli donanıma sahip oldukları görülmekte. 3 metrelik aralıklarla toprak zemine 50 santimlik çukurlar açılır ve buralara beton direklerin dikilmesi şeklinde uygulanması yapılmaktadır. 

Dikilen direklerin orta kısımlarına 45 metrede bir, her köşe başında olmak üzere çift taraflı payandalar monte edilir. Direğin düz kısımlarına ise helezon şeklinde örgü teli çeklerek monte etme işlemi tamamlanmaktadır. 

Hem alt hem de üst kısımlardan toplamda üç sıra gergi teli çekilmesi, oluşturulan sistemin güçlendirilmesinde etkilidir. Günümüzde güvenliği sağlamak adına en çok tercih edilen sistemlerden biri de beton direklerdir. 

Sağlamlık ve dayanıklılık açısından en iyi seçenekler arasında yer alan beton direk, uzun ömürlü kullanım için uygundur. Diğer çit sistemlerine göre maliyeti biraz daha yüksek olsa da kullanım ve perfomans açısından en iyi verimi sağlayan yapılardır. Olumsuz hava koşullarından etkilenmez, paslanma ve yıkılma gibi sorunlarlar karşı karşıya kalmak mümkün olmayacaktır.